راهنمای خرید توالت فرنگی

توالت فرنگی کالایی نیست که سالی یک بار عوضش کنید؛ پس باید آنقدر درست انتخاب شود که مدت زیادی کار کند. توالت فرنگی محصولی پرمصرف است و باید کیفیت لازم را برای سال‌ها کارکردن بدون عیب و نقص داشته باشد. برای اینکه خریدی درست داشته باشید به راهنما نیاز دارید.

پس خوب است قبل از خرید توالت فرنگی با انواع و اقسام توالت فرنگی آشنا شوید و ببینید کدام‌یک از آنها برای سرویس بهداشتی یا حمام شما مناسب است. پس از انتخاب مدل باید هنگام خرید محصول هم نکاتی را در نظر بگیرید.

این راهنما برای خرید توالت فرنگی خوب و مناسب مخصوص شما آماده شده است.

انواع توالت فرنگی

تا انواع توالت فرنگی را نشناسید یک انتخاب خوب نخواهید داشت. در اینجا با دو مدل رایج آن آشنا می‌شوید:

  • توالت فرنگی مونوبلاک
  • توالت فرنگی وال‌هنگ

توالت فرنگی مُنوبلاک

توالت‌های فرنگی مونوبلاک ساختار یک‌تکه دارند و روی زمین قرار می‌گیرند. با توجه به محل نصب، خروجی آنها ممکن است کف زمین یا روی دیوار باشد. مونوبلاک‌ها، در مقایسه با نسل توالت‌های فرنگی دوتکه، به علت مخزن کوچک‌تر، فضای کمتری اشغال می‌کنند و آب کمتری هم مصرف می‌کنند. مونوبلاک‌ها به خاطر یکپارچه‌بودن مخزن و کاسه کاملاً بهداشتی هستند و شست‌وشوی آسانی دارند.

توالت فرنگی وال‌هنگ

اگر فضای سرویس بهداشتی شما کوچک است، توالت فرنگی دیواری انتخابی ایدئال است. این توالت‌ها روی دیوار نصب می‌شوند و مخزن آبشان، معمولاً، درون دیوار پنهان است. توالت‌های دیواری طراحی برتر و مدرنی دارند. آنها علاوه بر اشغال فضای کمتر، بهداشت بیشتر و شست‌وشوی آسانی دارند؛ چراکه فضای زیر آنها خالی است و جایی برای تجمع جرم و رسوب وجود ندارد.

انواع روش‌های تخلیه در توالت‌ فرنگی منوبلاک:

توالت‌های فرنگی یک‌تکه در سیستم تخلیه با هم تفاوت دارند. سیستم تخلیه یا آبریز سیستمی است که برای خروج آب از مخزن و شست‌وشوی کاسه طراحی شده است. توالت‌ها با توجه به اینکه با چه سیستمی آب را تخلیه می‌کنند و کاسه را می‌شویند با هم فرق دارند. پس در فرایند خرید توالت فرنگی خوب به سیستم تخلیۀ مناسب هم دقت کنید.

01

سیستم تخلیۀ ریزشی

(Washdown Flushing System)

در سیستم تخلیۀ ریزشی، آب از مخزن آب به لبه‌های درونی کاسه هدایت و سپس از سوراخ‌هایی، که در فواصل مشخص ایجاد شده، خارج می‌شود. در این نوع سیستم شست‌وشو از بالا به پایین صورت می‌گیرد. این توع توالت‌های فرنگی دارای خروجی با قطر ۱۰ سانتی‌متر هستند.

02

سیستم تخلیۀ گردابی

(Vortex Flushing System)

در سیستم تخلیۀ گردابی، آب از طریق مجرای مخزن آب به درون بدنۀ نشیمن توالت فرنگی هدایت و سپس وارد کاسه می‌شود و با چرخش و گردابی که درون کاسه ایجاد می‌کند توالت را می‌شوید. حجم آب مصرفی و زمان تخلیه در این سیستم نسبت به سیستم‌های ریزشی بیشتر است؛ اما شست‌وشو و تخلیه بی‌صدا است.

03

سیستم تخلیه واترجت

(Water-Jet Flushing System)

سیستم تخلیۀ واترجت یکی از انواع سیستم‌های نوین تخلیه است. در این سیستم، علاوه بر آبریزهای سیستم ریزشی که در لبه‌های کاسه قرار دارد، آب مخزن از طریق کانالی به آبریزی که در عمق کاسه تعبیه شده هدایت می‌شود.
در این سیستم علاوه بر آبی که از آبریز بالای کاسه (مانند سیستم ریزشی) برای شست‌وشوی کاسه جاری می‌‏شود، آبریز پایین کاسه فشار مضاعفی ایجاد می‌کند تا تخلیه در زمانی کوتاه و با حجم آب کم انجام شود. کم‌صدا بودن هنگام تخلیه و مصرف کمتر آب از مزیت‌‏های این سیستم است.

04

سیستم تخلیۀ توربوجت

(Turbo-Jet Flushing System)

سیستم تخلیه توربوجت یکی دیگر از انواع سیستم‌های نوین تخلیه است. این سیستم مانند سیستم واترجت دارای آبریزی در لبه‌های کاسه و آبریزی در عمق کاسه است، با این تفاوت که به جای آبریز ریزشی در بالای کاسه دو کانال ورود آب همزمان تعبیه شده است.

در این سیستم، عمل تخلیه با دورشویی کاسه و با استفاده از فشار آب قوی از سه کانال ریم‌جت (یکی در عمق کاسه و دو تا در بالای کاسه) انجام می‌شود. مدت‌زمان تخلیۀ کوتاه‌ و مصرف کم آب از مزیت‌های این سیستم است.

قبل از خرید توالت فرنگی به چه نکاتی دقت کنیم؟

فضای سرویس بهداشتی

اندازه: ابعاد سرویس بهداشتی را در نظر داشته باشید. حتما قبل از خرید سرویس را متر کنید و نوع توالت و اندازۀ آن را با توجه به اندازۀ سرویس بهداشتی انتخاب کنید.

سبک: معماری سرویس بهداشتی و حمام شما نکته‌ای که خوب است قبل از خرید توالت فرنگی به آن توجه کنید. اندازه، رنگ‌ها و محل نصب محصولات بهداشتی به شما کمک می‌کند بهترین انتخاب را داشته باشید.

خروجی توالت فرنگی

خروجی سیفون: دقت کنید که خروجی فاضلاب در سرویس بهداشتی شما به دیوار است یا در زمین. با توجه به این نکته محصولی با خروجی دیواری یا زمینی انتخاب کنید.

آکس: فاصله مرکز خروجی سیفون تا دیوار پشت محل نصب توالت فرنگی را آکس می‌نامند. اطلاع از آکس توالت فرنگی قبل از خرید، ضروری است. توجه به اندازۀ آکس توالت فرنگی از نکات بسیار مهم در نصب آن است که قبل از خرید آن را اندازه بگیرید.

هنگام خرید توالت فرنگی به چه نکاتی توجه کنیم؟

یک توالت فرنگی باکیفیت و دوستدار محیط زیست علاوه بر زیبایی و خوش‌ساختی، میزان مصرف آب کمی دارد، سیستم مخزن و تخلیۀ آب آن در کوتاه‌ترین زمان کاسه را می‌شوید، بدون صداست، بدون ترشح است و با قدرت مکش کافی، بیشترین حجم محتویات درون کاسه را تخلیه می‌کند.

اما توالت فرنگی خوب ویژگی‌های دیگری هم دارد که باید هنگام خرید به آنها دقت کنید:

شفافیت لعاب

 

شفافیت لعاب موجب درخشندگی و زیبایی محصول می‌شود. شفافیت وابسته به استفاده از مواد مرغوب و شرایط پخت مناسب است. وضوح تصویر انعکاسی از یک شیء، معیار مناسبی برای شفافیت محصول است؛ پس، میزان شفافیت لعاب، به‌طور دقیق، از میزان برگشت نور تابیده‌شده به محصول اندازه‌گیری می‌شود. اگر محصولات مختلفی از چینی بهداشتی، زیر نور کافی قرار گیرند شفافیت لعاب آنها با چشم معمولی قابل مقایسه و تشخیص است.

بهداشتی‌بودن محصولات

 

ازآنجاکه اصلی‌ترین عامل بهداشتی‌بودن محصول، لعاب آن است؛ هنگام خرید توجه کنید که نقاط بیشتری از محصول موردنظر لعاب خورده باشد. برندهایی مثل چینی‌کُرد تمام مناطق ترشو، مثل لبۀ آبریز و خروجی سیفون در توالت‌های فرنگی را لعاب‌کاری می‌کنند. همچنین لعاب بهداشتی پخت بهینه و ساختار شیشه‌ای دارد. می‌توانید مداد یا ماژیک وایت‌برد را روی لعاب بکشید و سپس با دستمال پاک کنید. اگر بدون برجا گذاشتن اثری، پاک شد، سطح لعاب بهداشتی است.

پیچیدگی یا تابیدگی محصولات

 

محصولات چینی بهداشتی ممکن است، در اثر استفاده از مواد نامرغوب و پخت نامناسب، تاب بردارند و نامتاقرن شوند. محصول چینی بهداشتی مرغوب، باید کاملا متقارن باشد. پیچیدگی موجب ایجاد اشکالاتی در نصب و عملکرد محصول می‌شود و مانع از قرار گرفتن صحیح در محل نصب می‌شود. علاوه‌براین، باعث ایجاد آب‌ماندگی و رسوب جرم و املاح در بعضی محصولات شود.  راه حل، نگاه کردن به محصول از زوایای مختلف و خریدن محصول برندهای معتبر بازار است.

میزان جذب آب

 

طبق استانداردهای بین‌المللی، میزان جذب آب برای یک محصول چینی باید کمتر از نیم‌درصد باشد. اگر میزان جذب آب در توالت‌های فرنگی، که در تمــاس مستقیم با آلودگی هستند، بالا باشد، باعث تجمع آلودگی، رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها، بوی بد و درنتیجه ایجاد محیطی غیربهداشتی می‌شود. حتی ممکن است جذب آب باعث انبساط بدنه شود، درنتیجه در محصول ترک ایجاد کند و به‌مرورزمان چینی را بشکند.

خدمات پس از فروش محصول

 

نصب درست محصول عامل مؤثر بر عملکرد و زیبایی آن است. پس بهتر است توسط شخصی ماهر و از طرف تولیدکننده یا نمایندۀ آن انجام پذیرد. همچنین پاسخگویی تولیدکننده در مورد هرگونه نقص فنی یا نقص عملکردی محصول و در صورت لزوم تعویض آن با یک محصول سالم، از معیارهای انتخاب محصول باکیفیت است.

بسته‌بندی مناسب

 

محصولات چینی، ترد و شکننده هستند. بنابراین بسته‌بندی آنها باید طوری باشد که هنگام حمل‌ونقل کمترین آسیب را ببیند؛ به‌ویژه اینکه ممکن است در اثر آسیب، ترک‌هایی در محصول ایجاد شود که در هنگام خرید و نصب قابل‌مشاهده نباشند و به‌مرورزمان موجب شکستن آن شوند.

استفاده از متعلقات باکیفیت

 

متعلقات محصول مانند درب دوبل و مکانیزم تخلیه نقش مهمی در کارکرد توالت فرنگی دارند. هنگام خرید به کیفیت متعلقات توالت فرنگی دقت کنید.

تنوع مدل

بالا بودن تنوع مدل‌های تولیدی یک تولید‌کننده، قدرت و اعتبار برند را نشان می‌دهد و قدرت انتخاب مشتریان را با سلایق مختلف افزایش می‌دهد.