راهنمای خرید توالت ایرانی خوب

توالت‌های ایرانی (که به توالت زمینی هم شناخته می‌شوند) ساختار ساده‌ای دارند، اما از نظر ظاهر و نوع آبریز با هم متفاوتند. ممکن است توالت زمینی ریم‌باز باشد یا ریم‌بسته یا بدون ریم؛ در عین حال ممکن است ساده باشد یا طبی. پس از اینکه با انواع توالت ایرانی آشنا شدید ویژگی‌های توالت ایرانی باکیفیت را ذکر خواهیم کرد تا در خرید توالت ایرانی خوب بهترین انتخاب را داشته باشید.

این راهنما برای خرید توالت ایرانی خوب مناسب مخصوص شما آماده شده است.

انواع توالت ایرانی

بر اساس نوع آبریز و ویژگی طبی‌بودن

آبریز یا به‌اصطلاح ریم (Rim) در توالت‌های ایرانی، کانالی است برای خروج آب و شست‌وشوی کاسه که در لبۀ داخلی کاسۀ توالت قرار داد و قابل‌رؤیت نیست. آب موردنیاز برای شست‌وشو، پس از خروج از مخزن آب، در این کانال جاری می‌شود و سپس وارد کاسه می‌شود.

آبریز بسته در توالت ایرانی

آبریز بسته

(Closed Rim)

آبریز بسته نوع پیشرفته‌ای از انواع آبریز در توالت ایرانی است. در آبریز بسته سوراخ‌هایی در فواصل مشخص در کانال خروجی آب تعبیه شده تا آب، پس از گردش در کانال آبریز، از سوراخ‌ها به‌صورت یکنواخت و آبشاری خارج شود و محیط کاسه را بشوید.

open-rim squat pan toilet

آبریز باز یا ریم باز

(Open Rim)

آبریز باز نوع ساده‌تر آبریز در توالت‌های ایرانی است. این آبریز که بیشتر در توالت‌های قدیمی‌تر وجود دارد، دارای کانال باز و بدون سوراخ‌های منظم است. در این توالت‌های زمینی آب بلافاصله پس از ورود به کانال آبریز به سمت عمق کاسه جاری می‌شود.

توالت ایرانی بدون ریم

بدون ریم

(Rimless)

این نوع از توالت ایرانی، با ظاهر مسطح و کاسۀ بدون درز، دارای آبریز مخفی است. در توالت ایرانی ریم‌لس کانال آبریز در بدنۀ محصول قرار دارد  و آب با جاری‌شدن در کانال آبریز از پانچ‌های موجود در جلو و عقب محصول خارج می‌شود تا عمق کاسه به خوبی شسته شود.

توالت ایرانی ارگونومیک

توالت ایرانی طبی

(Ergonomic Squat Toilet)

 توالت ایرانی طبی نوع جدیدی از توالت ایرانی است که با بدن انسان هماهنگ‌تر است. توالت ایرانی طبی با ایجاد شیبی مناسب در محل قرار گرفتن پا، طراحی می‌شود تا بدن، در هنگام استفاده، در مناسب‌ترین وضعیت قرار گیرد. این شیوه به طراحی طبی یا ارگونومیک معروف است.

«هنگام» خرید توالت ایرانی به چه نکاتی دقت کنیم؟

توالت ایرانی باکیفیت و دوستدار محیط زیست، علاوه بر زیبایی و خوش‌ساختی، ویژگی‌های خاصی دارد که آن را از دیگر محصولات چینی بهداشتی متمایز می‌کند. توالت ایرانی احتمالا یک عمر ده تا بیست ساله دارد و اگر درست انتخال نشود ساکنان خانه را کلافه می‌کند.

پس برای خرید توالت ایرانی خوب، هنگام خرید، به ویژگی‌های زیر دقت کنید:

SPT-Tulip-03

شفافیت لعاب

 

شفافیت لعاب موجب درخشندگی و زیبایی محصول می‌شود. شفافیت وابسته به استفاده از مواد مرغوب و شرایط پخت مناسب است. وضوح تصویر انعکاسی از یک شیء، معیار مناسبی برای شفافیت محصول است؛ پس، میزان شفافیت لعاب، به‌طور دقیق، از میزان برگشت نور تابیده‌شده به محصول اندازه‌گیری می‌شود. اگر محصولات مختلفی از چینی بهداشتی، زیر نور کافی قرار گیرند شفافیت لعاب آنها با چشم معمولی قابل مقایسه و تشخیص است.

سطح صاف و صیقلی

 

ترک‌های مویی‌شکل، اغلب، با چشم عادی قابل‌مشاهده نیستند و فقط با کشیدن ناخن روی سطح لعاب می‌توان به وجود آنها پی برد. این ترک‌ها ممتد و بلند یا تارعنکبوتی هستند که بر اثر شوک حرارتی یا عدم تطابق ضریب انبساط حرارتی بدنه و لعاب رخ می‌دهد. برندهای معتبر محصولات را، قبل از آزمایش عملکرد و بسته‌بندی، بررسی می‌کنند و محصولات دارای ترک را، به عنوان ضایعات از چرخه خارج می‌کنند.

پیچیدگی یا تابیدگی محصولات

 

محصولات چینی بهداشتی ممکن است، در اثر استفاده از مواد نامرغوب و پخت نامناسب، تاب بردارند و نامتقارن شوند. محصول چینی بهداشتی مرغوب، باید کاملا متقارن باشد. پیچیدگی توالت ایرانی موجب ایجاد اشکالاتی در نصب و عملکرد آن می‌شود.

علاوه‌براین، باعث ایجاد آب‌ماندگی و رسوب جرم و املاح در بعضی محصولات شود.  راه حل، نگاه کردن به محصول از زوایای مختلف یا خریدن برندهای معتبر بازار است.

بهداشتی‌بودن محصولات

 

ازآنجاکه اصلی‌ترین عامل بهداشتی‌بودن محصول، لعاب آن است؛ هنگام خرید توجه کنید که نقاط ترشوی محصول موردنظر لعاب خورده باشد. برندهایی مثل چینی‌کُرد تمام مناطقی از محصول را که در معرض آب هستند، لعاب‌کاری می‌کنند (مثل لبۀ آبریز و خروجی سیفون). همچنین لعاب بهداشتی پخت بهینه و ساختار شیشه‌ای دارد. هنگام خرید می‌توانید مداد یا ماژیک وایت‌برد را روی لعاب بکشید و با دستمال پاک کنید. اگر لکه، بدون برجا گذاشتناثری، پاک شد، سطح لعاب بهداشتی است.

میزان جذب آب

طبق استانداردهای بین‌المللی، میزان جذب آب برای یک محصول چینی باید کمتر از نیم‌درصد باشد. اگر میزان جذب آب در توالت‌های ایرانی و فرنگی، که در تمــاس مستقیم با آلودگی هستند، بالا باشد، باعث تجمع آلودگی، رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها، بوی بد و درنتیجه ایجاد محیطی غیربهداشتی می‌شود. حتی ممکن است جذب آب و انبساط بدنه، در محصول ترک ایجاد کند و به‌مرورزمان چینی را بشکند.

بسته‌بندی مناسب

 

محصولات چینی، ترد و شکننده هستند. بنابراین بسته‌بندی آنها باید طوری باشد که هنگام حمل‌ونقل کمترین آسیب را ببیند؛ به‌ویژه اینکه ممکن است در اثر آسیب، ترک‌هایی در محصول ایجاد شود که در هنگام خرید و نصب قابل‌مشاهده نباشند و به‌مرورزمان موجب شکستن آن شوند.

تنوع مدل

بالا بودن تنوع مدل‌های تولیدی یک برند، نشان‌دهندۀ قدرت تولید برند است و در عین‌حال قدرت انتخاب مشتریان را با سلائق مختلف افزایش می‌دهد.